Nemco 6155-72-SL 72" x 9" Remote-Controlled Infrared Strip Heater - 120v
Nemco Model: 6155-72-SL SKU: 266655
Free Shipping
Select at checkout.
buy now text
In Stock Pickup Not Available
Similar Models Available:
Nemco 6155-72-SL-208 72in x9in Remote-Controlled Infrared Strip Heater - 208v
Nemco 6155-72-SL-240 72in x9in Remote-Controlled Infrared Strip Heater - 240v
Nemco 6155-72 72inx 6.75in Remote-Controlled Infrared Strip Heater - 120v
Nemco 6155-72-DL-208 72inx 15.75"Remote-Controlled Dual Infrared Strip Heater-208v
Nemco 6155-72-D-240 72inx13.5in Remote-Controlled Dual Infrared Strip Heater-240v
  • NSF Listed
  • ETL Listed
Quantity:
Add Extended 3rd Party Warranty
Join Now
Free Shipping
on Nemco products
Only for customers within the 48 contiguous states..
Nemco 6155-72-SL Specifications
Low Price Guarantee On All Nemco Products!
Features:
  • Bar Heater
  • Remote-controlled
  • With lights
  • 72" x 9" x 2-3/4" Dimensions
  • Infrared heating element
  • Indicator light
  • Aluminum shell
  • Electrical: 120v/60/1-ph, 1885 watts, 15.7 amps
  • Certifications: cETLus, NSF
Warranty:
1 Year parts & labor
Attention CA Residents
Nemco
Manufacturer Information
Brand Nemco
Model 6155-72-SL
Power Information
Power 120 volts
Phases 1
Watts 1885
Item Dimensions
Weight 35.00 lbs.
Width 72.00 in.
Depth 9.00 in.
Height 2.75 in.