Beverage Air BBN48HC-S 12.4cf Refrigerator Back Bar Storage Cabinet
Beverage Air Model: BBN48HC-S SKU: 76114
Free Shipping
Select at checkout.
buy now text
In Stock Pickup Not Available
Similar Models Available:
beverage-air BBN48HC-F-S 48in Two-Section Solid Door Stainless Backbar Storage Cabinet
beverage-air BBN48HC-B 48in Black Coated Solid Door Back Bar Cabinet with LED Lights
beverage-air BBN48HC-G-S 48in Stainless Steel Glass Door Back Bar Cooler with LED Lights
beverage-air BBN48HC-G-B 48in Two-Section Glass Door Backbar Storage Cabinet Black
beverage-air BBN48HC-F-GS-B 48in Black Coated Sliding Glass Door Back Bar Cooler
  • NSF Listed
  • UL Listed
  • Made in the USA
Quantity:
Earn More With PeachPoints
This product is eligible for up to 5X PeachPoints.
Create an account and start earning rewards today.
Join Now
Free Shipping
on Beverage Air products
Only for customers within the 48 contiguous states..
Beverage Air BBN48HC-S Specifications
Low Price Guarantee On All Beverage Air Products!
Features:
  • Refrigerated Back Bar Storage Cabinet
  • Two-section
  • 48"W x 26-3/8"D x 34"H Dimensions
  • 12.56 cu. ft. Capacity
  • (2) Solid doors
  • Snap-in door gasket
  • (4) Epoxy coated steel shelves
  • (2) 1/2 Barrel kegs
  • LED Interior lighting with manual on/off switch
  • Stainless steel exterior finish
  • Galvanized interior
  • 1" Stainless steel top
  • Right-mounted self-contained refrigeration
  • R290 Hydrocarbon refrigerant
  • Electrical: 1/4 HP, 3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P
  • Certifications: cULus, UL EPH Classified
Warranty:
  • 7 Year parts & labor (valid only in the US & Canada)
  • 7 Year compressor coverage
Attention CA Residents
Beverage Air
Manufacturer Information
Brand Beverage Air
Model BBN48HC-S
Model BB48HC-1-S-27
Power Information
Power 115 volts
Phases 1
Watts 575
Item Dimensions
Weight 291.06 lbs.
Width 48.00 in.
Depth 26.37 in.
Height 34.00 in.