Duke Manufacturing TCM-74PG-N7 Thurmaduke 74" Mobile Mechanical Cold Food Unit
Features easy to use touch screen controls
Duke Manufacturing Model: TCM-74PG-N7 SKU: 269174Select
| Similar Models Available: |
|---|
New TCM-74SS-N7-VALUE |
New TCM-88PG-N7 |
New TFCP-74PG-N7 |
Earn More With PeachPoints
| Calculate Estimated Cost | |
Only for customers within the 48 contiguous states..
Duke Manufacturing TCM-74PG-N7 Specifications
The image above is for reference only.
Features:
- Thurmaduke™ Cold Food Unit
- Mobile
- 74"W x 32"D x 36"H,
- 16 gauge stainless steel top
- NSF 7 stainless steel mechanical cold pan
- 8" deep
- Touchscreen control
- 70-1/2" x 21-3/4" liner
- 1" drain line & valve
- Hinged paint grip steel louvered grill
- Paint grip steel body & undershelf
- 5" diameter swivel casters & brakes
- 120v/60/1-ph
- 6.9 amps
- NEMA 5-15
- cULus
- UL EPH Classified
Warranty:
- 1 year parts and labor
Manufacturer Information | |
| Brand | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model | TCM-74PG-N7 |
Power Information | |
| Power | 120 volts |
| Phases | 1 |
Item Dimensions | |
| Weight | 518.00 lbs. |
| Width | 74.00 in. |
| Depth | 32.00 in. |
| Height | 36.00 in. |