Duke Manufacturing TCM-88PG-N7 Thurmaduke 88" Mobile Cold Food Unit w/ Mechanical Cold Pan
Features easy to use touch screen controls
Duke Manufacturing Model: TCM-88PG-N7 SKU: 269201
Free Shipping
Select at checkout.
buy now text
In Stock Pickup Not Available
  • UL Listed
  • UL Classified Listed and ANSI/NSF requirements met
  • Made in the USA
Quantity:
Add Extended 3rd Party Warranty
Join Now
Free Shipping
on Duke products
Only for customers within the 48 contiguous states..
Duke Manufacturing TCM-88PG-N7 Specifications
Low Price Guarantee On All Duke Manufacturing Products!
The image above is for reference only.
Features:
  • Thurmaduke™ Cold Food Unit
  • Mobile
  • 88"W x 32"D x 36"H,
  • 16ga stainless steel top
  • NSF 7 stainless steel mechanical cold pan
  • 8" deep
  • Touchscreen control
  • 84-1/2" x 21-3/4" liner
  • 1" drain line & valve
  • Hinged paint grip steel louvered grill
  • Paint grip steel body & undershelf
  • 5" diameter swivel casters & brakes
  • 120v/60/1-ph
  • 6.9 amps
  • NEMA 5-15
  • cULus
  • UL EPH Classified
Warranty:
  • 1 year parts and labor
Attention CA Residents
Duke
Manufacturer Information
Brand Duke Manufacturing
Model TCM-88PG-N7
Power Information
Power 120 volts
Phases 1
Item Dimensions
Weight 580.00 lbs.
Width 88.00 in.
Depth 32.00 in.
Height 36.00 in.