Duke Manufacturing TFCP-46PG-N7 Thurmaduke 46" (3) Pan Mobile Flush Mount Cold Pan Unit
Features digital controls
Duke Manufacturing Model: TFCP-46PG-N7 SKU: 269214
Free Shipping
Select at checkout.
buy now text
In Stock Pickup Not Available
Similar Models Available:
Duke Manufacturing TFCP-46SS-N7 Thurmaduke 46in (3) Pan Mobile Flush Mount Cold Pan Unit
Duke Manufacturing TFCP-74PG-N7 Thurmaduke 74in (5) Pan Mobile Flush Mount Cold Pan Unit
  • UL Listed
  • UL Classified Listed and ANSI/NSF requirements met
  • Made in the USA
Quantity:
Add Extended 3rd Party Warranty
Join Now
Free Shipping
on Duke products
Only for customers within the 48 contiguous states..
Duke Manufacturing TFCP-46PG-N7 Specifications
Low Price Guarantee On All Duke Manufacturing Products!
The image above is for reference only.
Features:
  • Thurmaduke™ Flush Mount Cold Pan Unit
  • Mobile
  • 46"W x 32"D x 36"H
  • 16ga stainless steel top
  • (3) pan size, digital control
  • Self-contained refrigeration
  • Drain for each well manifolded to one location
  • Hinged paint grip steel louvered grill
  • Paint grip steel body & undershelf
  • 5" diameter swivel casters with brake
  • 10' cord & plug
  • 120v/60/1-ph
  • R290
  • NEMA 5-15
  • 3.9 amps
  • CULus
  • UL EPH Classified
Warranty:
  • 1 year parts and labor
Attention CA Residents
Duke
Manufacturer Information
Brand Duke Manufacturing
Model TFCP-46PG-N7
Power Information
Power 120 volts
Phases 1
Item Dimensions
Weight 310.00 lbs.
Width 46.00 in.
Depth 32.00 in.
Height 36.00 in.