True TRCB-36-HC 36" Wide Low Boy Chef Base Cooler w/ 2 Drawers
True Model: TRCB-36-HC SKU: 141779Select
| Similar Models Available: |
|---|
New TRCB-79-HC |
New TRCB-72-HC |
New TRCB-48-HC |
New TRCB-52-HC |
New TRCB-96-HC |
Earn More With PeachPoints
Free Shippingon True products |
Only for customers within the 48 contiguous states..
True TRCB-36-HC Specifications
Features
- 36-3/8"W
- one-piece 300 series 18 gauge stainless steel top with V edge
- (2) drawers (accommodates (1) 12" x 20" x 4" pans & (3) 1/6 size pans
- NOT included)
- stainless steel front/sides
- aluminum back
- aluminum interior with stainless steel floor
- 4" castors
- 1/5 HP
- 115v/60/1-ph
- 5.7 amps
- NEMA 5-15P
- cULus
- UL EPH Classified
- CE
- Made in USA
Warranty:
- 7 Year Parts Warranty
- 7 Year Labor Warranty
- 7 Year Compressor Warranty
Manufacturer Information | |
| Brand | True |
|---|---|
| Model | TRCB-36-HC |
Power Information | |
| Power | 115 volts |
| Phases | 1 |
| Watts | 656 |
Item Dimensions | |
| Weight | 280.00 lbs. |
| Width | 36.50 in. |
| Depth | 33.25 in. |
| Height | 25.50 in. |