Duke Manufacturing TCM-88PG-N7 Thurmaduke 88" Mobile Cold Food Unit w/ Mechanical Cold Pan
Features easy to use touch screen controls
Duke Manufacturing Model: TCM-88PG-N7 SKU: 269201Select
Earn More With PeachPoints
Free Shippingon Duke products |
Only for customers within the 48 contiguous states..
Duke Manufacturing TCM-88PG-N7 Specifications
The image above is for reference only.
Features:
- Thurmaduke™ Cold Food Unit
- Mobile
- 88"W x 32"D x 36"H,
- 16ga stainless steel top
- NSF 7 stainless steel mechanical cold pan
- 8" deep
- Touchscreen control
- 84-1/2" x 21-3/4" liner
- 1" drain line & valve
- Hinged paint grip steel louvered grill
- Paint grip steel body & undershelf
- 5" diameter swivel casters & brakes
- 120v/60/1-ph
- 6.9 amps
- NEMA 5-15
- cULus
- UL EPH Classified
Warranty:
- 1 year parts and labor
Manufacturer Information | |
| Brand | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model | TCM-88PG-N7 |
Power Information | |
| Power | 120 volts |
| Phases | 1 |
Item Dimensions | |
| Weight | 580.00 lbs. |
| Width | 88.00 in. |
| Depth | 32.00 in. |
| Height | 36.00 in. |